Sullins Connector Solutions EBC49HETH
EBC49HETH picture photo
Mfg. Part Number
EBC49HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 49POS
Datasheet Download
EBC49HETH.pdf
Availability of EBC49HETH
QUANTITY
EBC49HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC49HETH
Internal Part NumberEIS-EBC49HETH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC49HETH
Related LinksEBC4, EBC49HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC49HETH Details Description
Related parts for EBC49HETH
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
ASSY PRO-CRMPR COMM M-N-L20-14 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PANEL NEON WHITE STOVEPIPE datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
10P10C, VERTICAL, SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS PNL MT PIN EYELET datasheet.pdf