Sullins Connector Solutions EBC49HETH
EBC49HETH picture photo
Mfg. Part Number
EBC49HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE HL .100 49POS
Datasheet Download
EBC49HETH.pdf
Availability of EBC49HETH
QUANTITY
EBC49HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC49HETH
Internal Part NumberEIS-EBC49HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC49HETH
Related LinksEBC4, EBC49HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC49HETH Details Description
Related parts for EBC49HETH
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
EMI FILTER 22PF 200MA SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
PROBE ACT DIFF 1GHZ 1PF +/-8V datasheet.pdf
GREY SPARK PIN TERM FOR CABLE datasheet.pdf
SURFACE DISC PACK 920S datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 200MA 12 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A datasheet.pdf
CONN SHROUD RCPT 133POS 2MM HM datasheet.pdf