Sullins Connector Solutions EBC65DRTN-S13
EBC65DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
EBC65DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC65DRTN-S13.pdf
Availability of EBC65DRTN-S13
QUANTITY
EBC65DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC65DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-EBC65DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC65DRTN-S13
Related LinksEBC65D, EBC65DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC65DRTN-S13 Details Description
Related parts for EBC65DRTN-S13
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENS FIBER HIGH FLEX 2.2MM M6 5M datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC MOSFET DVR SYNC VR12 8-DFN datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf