GE Critical Power EBDW020A0B41Z
EBDW020A0B41Z picture photo
Mfg. Part Number
EBDW020A0B41Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 20A 1/8TH BRK
Datasheet Download
EBDW020A0B41Z.pdf
Availability of EBDW020A0B41Z
QUANTITY
EBDW020A0B41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW020A0B41Z
Internal Part NumberEIS-EBDW020A0B41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBarracuda DC-DC Power Conversion Modules
Featured ProductBarracuda™ Series DC-DC Converters
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBDW020A0B
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW020A0B41Z
Related LinksEBDW02, EBDW020A0B41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW020A0B41Z Details Description
Related parts for EBDW020A0B41Z
IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4.9A 24.3 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
KIT POD FOR 69103 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf