GE Critical Power EBDW020A0B641-02HZ
EBDW020A0B641-02HZ picture photo
Mfg. Part Number
EBDW020A0B641-02HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W
Datasheet Download
EBDW020A0B641-02HZ.pdf
Availability of EBDW020A0B641-02HZ
QUANTITY
EBDW020A0B641-02HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW020A0B641-02HZ
Internal Part NumberEIS-EBDW020A0B641-02HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBDW020A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.4%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW020A0B641-02HZ
Related LinksEBDW020A0, EBDW020A0B641-02HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW020A0B641-02HZ Details Description
Related parts for EBDW020A0B641-02HZ
CAP CER 4.7PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 175KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
SGE1510-2-1210L-0100C datasheet.pdf
PH.MODULE 38KHZ S.VIEW datasheet.pdf
COVER W-A-R 8KITTH datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP FILM 130PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf