GE Critical Power EBDW020A0B841-HZ
EBDW020A0B841-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EBDW020A0B841-HZ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 20A 240W
Datasheet Download
EBDW020A0B841-HZ.pdf
Availability of EBDW020A0B841-HZ
QUANTITY
EBDW020A0B841-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW020A0B841-HZ
Internal Part NumberEIS-EBDW020A0B841-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.4%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW020A0B841-HZ
Related LinksEBDW020A, EBDW020A0B841-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW020A0B841-HZ Details Description
Related parts for EBDW020A0B841-HZ
CONN HEADER 34POS.100 SGL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP MICA 4300PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
MINI CT MT REC ASSY 13P BLUR datasheet.pdf
TV 55C 55#20 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD FLOA TIN G TIN datasheet.pdf