GE Critical Power EBDW025A0B641-PHZ
EBDW025A0B641-PHZ picture photo
Mfg. Part Number
EBDW025A0B641-PHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVRT 12V 25A 1/8TH BRICK
Datasheet Download
EBDW025A0B641-PHZ.pdf
Availability of EBDW025A0B641-PHZ
QUANTITY
EBDW025A0B641-PHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW025A0B641-PHZ
Internal Part NumberEIS-EBDW025A0B641-PHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBDW025A0B
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter, Digital
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesDigital with Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW025A0B641-PHZ
Related LinksEBDW025A, EBDW025A0B641-PHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW025A0B641-PHZ Details Description
Related parts for EBDW025A0B641-PHZ
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .159" .156"L datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 77-83 A/T datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf