GE Critical Power EBDW025A0B841Z
EBDW025A0B841Z picture photo
Mfg. Part Number
EBDW025A0B841Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
EBDW025A0B841Z.pdf
Availability of EBDW025A0B841Z
QUANTITY
EBDW025A0B841Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EBDW025A0B841Z
Internal Part NumberEIS-EBDW025A0B841Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBDW025A0B
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case15-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.7%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBDW025A0B841Z
Related LinksEBDW025, EBDW025A0B841Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBDW025A0B841Z Details Description
Related parts for EBDW025A0B841Z
JUMPER-H1503TR/A2015W/X 2" datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 11 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 11.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 0.5 datasheet.pdf
MSATA 16GB SLC datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf