Sullins Connector Solutions EBM10DRKH
EBM10DRKH picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRKH
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM10DRKH.pdf
Availability of EBM10DRKH
QUANTITY
EBM10DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRKH
Internal Part NumberEIS-EBM10DRKH
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRKH
Related LinksEBM1, EBM10DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRKH Details Description
Related parts for EBM10DRKH
FIXED IND 2.61UH 12A 4.98 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 DIP 150 POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SOT23-5 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.9A 78.6 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TOOL LOCATOR STATIC SIZE 12 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 90V 250MA SOT23 datasheet.pdf