Sullins Connector Solutions EBM10DTKT-S288
EBM10DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM10DTKT-S288.pdf
Availability of EBM10DTKT-S288
QUANTITY
EBM10DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-EBM10DTKT-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DTKT-S288
Related LinksEBM10DT, EBM10DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DTKT-S288 Details Description
Related parts for EBM10DTKT-S288
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA datasheet.pdf
CONN HEADER R/A KK 3POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH DIP 7POS FLUSH ACT SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.85V 425MA 6WLCSP datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FGG.0B. - 2.2MM DIA datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBJ datasheet.pdf
TOOL DF62 ACCESSORY datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 4CKT V0 GW P datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 25W datasheet.pdf