Sullins Connector Solutions EBM12DTMI-S189
EBM12DTMI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBM12DTMI-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM12DTMI-S189.pdf
Availability of EBM12DTMI-S189
QUANTITY
EBM12DTMI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM12DTMI-S189
Internal Part NumberEIS-EBM12DTMI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM12DTMI-S189
Related LinksEBM12DT, EBM12DTMI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM12DTMI-S189 Details Description
Related parts for EBM12DTMI-S189
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TPLI 2110 A0 8" X 8" datasheet.pdf