Sullins Connector Solutions EBM15DCAI
EBM15DCAI picture photo
Mfg. Part Number
EBM15DCAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM15DCAI.pdf
Availability of EBM15DCAI
QUANTITY
EBM15DCAI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM15DCAI
Internal Part NumberEIS-EBM15DCAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM15DCAI
Related LinksEBM1, EBM15DCAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM15DCAI Details Description
Related parts for EBM15DCAI
Connector Receptacle 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK26H/AE26G/X datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LCD PNL MT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 490MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 18 AWG VLT datasheet.pdf
SATA PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf