Sullins Connector Solutions EBM18DSUI
EBM18DSUI picture photo
Mfg. Part Number
EBM18DSUI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM18DSUI.pdf
Availability of EBM18DSUI
QUANTITY
EBM18DSUI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM18DSUI
Internal Part NumberEIS-EBM18DSUI
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM18DSUI
Related LinksEBM1, EBM18DSUI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM18DSUI Details Description
Related parts for EBM18DSUI
CONN HEADER 26POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 5% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 16V X5R 0302 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA datasheet.pdf
RES 900K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28DIP datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM NW 14POS DUAL SMD datasheet.pdf