Sullins Connector Solutions EBM22DRMN
EBM22DRMN picture photo
Mfg. Part Number
EBM22DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .156 WW
Datasheet Download
EBM22DRMN.pdf
Availability of EBM22DRMN
QUANTITY
EBM22DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM22DRMN
Internal Part NumberEIS-EBM22DRMN
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM22DRMN
Related LinksEBM2, EBM22DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM22DRMN Details Description
Related parts for EBM22DRMN
IC MPU/RESET CIRC 1.90V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-SSOP datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V datasheet.pdf