Sullins Connector Solutions EBM24DCAI
EBM24DCAI picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DCAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM24DCAI.pdf
Availability of EBM24DCAI
QUANTITY
EBM24DCAI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DCAI
Internal Part NumberEIS-EBM24DCAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DCAI
Related LinksEBM2, EBM24DCAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DCAI Details Description
Related parts for EBM24DCAI
CAP TANT 47UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
DUCT SLOT PVC ADH BLK 1X3"X 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
DIE ELECTRICAL NEST datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 2W SMBG datasheet.pdf
DDR3 4GB MINIDIMM datasheet.pdf
4 ROW VERT HDR CARD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf
TV 30C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
220UF 16V 8X20.5 105C AXI datasheet.pdf