Sullins Connector Solutions EBM24DCTH-S288
EBM24DCTH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DCTH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM24DCTH-S288.pdf
Availability of EBM24DCTH-S288
QUANTITY
EBM24DCTH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DCTH-S288
Internal Part NumberEIS-EBM24DCTH-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DCTH-S288
Related LinksEBM24DC, EBM24DCTH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DCTH-S288 Details Description
Related parts for EBM24DCTH-S288
TVS DIODE 65VWM TO220 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 48 POS .197 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 560MA 540 MOHM datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 10POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 9POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf