Sullins Connector Solutions EBM24DTBD
EBM24DTBD picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DTBD
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM24DTBD.pdf
Availability of EBM24DTBD
QUANTITY
EBM24DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DTBD
Internal Part NumberEIS-EBM24DTBD
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DTBD
Related LinksEBM2, EBM24DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DTBD Details Description
Related parts for EBM24DTBD
IC OPAMP GP 60MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE 2.4GHZ EMBER W/ANT datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
8M EXTENSION CABLE, STD. datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf