Sullins Connector Solutions EBM24DTBH-S189
EBM24DTBH-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DTBH-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM24DTBH-S189.pdf
Availability of EBM24DTBH-S189
QUANTITY
EBM24DTBH-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DTBH-S189
Internal Part NumberEIS-EBM24DTBH-S189
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DTBH-S189
Related LinksEBM24DT, EBM24DTBH-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DTBH-S189 Details Description
Related parts for EBM24DTBH-S189
FIXED IND 68UH 2.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 470MA 780 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf