Sullins Connector Solutions EBM24DTKT-S288
EBM24DTKT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBM24DTKT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM24DTKT-S288.pdf
Availability of EBM24DTKT-S288
QUANTITY
EBM24DTKT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM24DTKT-S288
Internal Part NumberEIS-EBM24DTKT-S288
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM24DTKT-S288
Related LinksEBM24DT, EBM24DTKT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM24DTKT-S288 Details Description
Related parts for EBM24DTKT-S288
FUSE BLOCK CART 250V 6.3A PCB datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 55A 600VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN SOCKT 14-18AWG NICKEL CRIMP datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661XU datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 6.25A datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf