Sullins Connector Solutions EBM25DCBS
EBM25DCBS picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DCBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM25DCBS.pdf
Availability of EBM25DCBS
QUANTITY
EBM25DCBS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DCBS
Internal Part NumberEIS-EBM25DCBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DCBS
Related LinksEBM2, EBM25DCBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DCBS Details Description
Related parts for EBM25DCBS
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC P600 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 2-6 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 133MHZ 54BGA datasheet.pdf