Sullins Connector Solutions EBM25DCCI
EBM25DCCI picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DCCI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM25DCCI.pdf
Availability of EBM25DCCI
QUANTITY
EBM25DCCI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DCCI
Internal Part NumberEIS-EBM25DCCI
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DCCI
Related LinksEBM2, EBM25DCCI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DCCI Details Description
Related parts for EBM25DCCI
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER TRPL N-INVERT 8XSON datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TR datasheet.pdf
IC RECEIVER IF MULTI LFCSP datasheet.pdf
NEST U-DIE SPCL SOLIS FLAG 8AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT SKT datasheet.pdf