Sullins Connector Solutions EBM25DREH
EBM25DREH picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DREH
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
EBM25DREH.pdf
Availability of EBM25DREH
QUANTITY
EBM25DREH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DREH
Internal Part NumberEIS-EBM25DREH
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DREH
Related LinksEBM2, EBM25DREH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DREH Details Description
Related parts for EBM25DREH
CAP ALUM 1200UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 940V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FRAM 38TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 144LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf