Sullins Connector Solutions EBM25DRMN
EBM25DRMN picture photo
Mfg. Part Number
EBM25DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 WW
Datasheet Download
EBM25DRMN.pdf
Availability of EBM25DRMN
QUANTITY
EBM25DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM25DRMN
Internal Part NumberEIS-EBM25DRMN
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM25DRMN
Related LinksEBM2, EBM25DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM25DRMN Details Description
Related parts for EBM25DRMN
CAP TANT 47UF 10V 20% 2413 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8VDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 680 OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V JB 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf