Sullins Connector Solutions EBM30DRMI
EBM30DRMI picture photo
Mfg. Part Number
EBM30DRMI
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 WW
Datasheet Download
EBM30DRMI.pdf
Availability of EBM30DRMI
QUANTITY
EBM30DRMI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM30DRMI
Internal Part NumberEIS-EBM30DRMI
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM30DRMI
Related LinksEBM3, EBM30DRMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM30DRMI Details Description
Related parts for EBM30DRMI
IC OPAMP GP 2.8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FERRITE TUBULAR BEAD 13.77MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT663 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 278 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 5POS MALE 12' datasheet.pdf
SAFETY MAT 700X1350MM datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf