Sullins Connector Solutions EBM36DRES
EBM36DRES picture photo
Mfg. Part Number
EBM36DRES
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET
Datasheet Download
EBM36DRES.pdf
Availability of EBM36DRES
QUANTITY
EBM36DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM36DRES
Internal Part NumberEIS-EBM36DRES
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM36DRES
Related LinksEBM3, EBM36DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM36DRES Details Description
Related parts for EBM36DRES
CONN FERRULE W TYPE 14AWG YELLOW datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO263 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT GOLD 22AWG UNSLD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/42/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf