Sullins Connector Solutions EBM40DCBS
EBM40DCBS picture photo
Mfg. Part Number
EBM40DCBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM40DCBS.pdf
Availability of EBM40DCBS
QUANTITY
EBM40DCBS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM40DCBS
Internal Part NumberEIS-EBM40DCBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM40DCBS
Related LinksEBM4, EBM40DCBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM40DCBS Details Description
Related parts for EBM40DCBS
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOD EXPANSION AVR STARTER 500 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 394MA 450 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
GPIC680=RLY,120VAC,SPECIAL datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.0V SNT-4A datasheet.pdf