Sullins Connector Solutions EBM40DCCT
EBM40DCCT picture photo
Mfg. Part Number
EBM40DCCT
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM40DCCT.pdf
Availability of EBM40DCCT
QUANTITY
EBM40DCCT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM40DCCT
Internal Part NumberEIS-EBM40DCCT
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM40DCCT
Related LinksEBM4, EBM40DCCT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM40DCCT Details Description
Related parts for EBM40DCCT
CAP CER 1UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 80A 150VAC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf