Easy Braid Co. EBM6K100
EBM6K100 picture photo
Mfg. Part Number
EBM6K100
Manufacturer
Product Category
Soldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles
Brief Description
KNIFE SOLDER TIP TIN 2.03MM 600
Datasheet Download
EBM6K100.pdf
Availability of EBM6K100
QUANTITY
EBM6K100 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM6K100
Internal Part NumberEIS-EBM6K100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTip Care Progam
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Featured ProductReplacement Soldering Iron Tips
Standard Package1
Category Soldering, Desoldering, Rework Products
FamilySoldering, Desoldering, Rework Tips, Nozzles
SeriesM
Tip - Type-
Tip - Size0.08" W x 0.65" L (2.0mm x 16.4mm)
Tip - ShapeKnife
Temperature Range617°F ~ 676°F (325°C ~ 358°C)
For Use With/Related ProductsEB-9000S
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM6K100
Related LinksEBM6, EBM6K100 Datasheet, Easy Braid Co. Distributor
EBM6K100 Details Description
Related parts for EBM6K100
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf