Vishay/Dale EBT156-10A2X
EBT156-10A2X picture photo
Mfg. Part Number
EBT156-10A2X
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 10POS 5A
Datasheet Download
EBT156-10A2X.pdf
Availability of EBT156-10A2X
QUANTITY
EBT156-10A2X Order Process
Ship out your order
Specifications of EBT156-10A2X
Internal Part NumberEIS-EBT156-10A2X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEBT156
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.140" (3.56mm) Dia
Operating Temperature-
Material - InsulationPhenol Formaldehyde (Phenolic), Glass Filled
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBT156-10A2X
Related LinksEBT156, EBT156-10A2X Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EBT156-10A2X Details Description
Related parts for EBT156-10A2X
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM VERT SMD datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-QFN datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M10 HEMISPHERIC 1M datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 5V 2A SYNC 10SON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10K OHM 14SIP datasheet.pdf
SNSW 6A 1-4 NONE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf