Vishay/Dale EBT156-22D2X
EBT156-22D2X picture photo
Mfg. Part Number
EBT156-22D2X
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A
Datasheet Download
EBT156-22D2X.pdf
Availability of EBT156-22D2X
QUANTITY
EBT156-22D2X Order Process
Ship out your order
Specifications of EBT156-22D2X
Internal Part NumberEIS-EBT156-22D2X
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact Type-
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.140" (3.56mm) Dia
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBT156-22D2X
Related LinksEBT156, EBT156-22D2X Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EBT156-22D2X Details Description
Related parts for EBT156-22D2X
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER 484-FPBGA LFXP20E datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W AXIAL datasheet.pdf
ELECTRICIAN'S LOCKOUT KIT FRENCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf