Panasonic Electronic Components ECA-1AHG102B
ECA-1AHG102B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AHG102B
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AHG102B.pdf
Availability of ECA-1AHG102B
QUANTITY
ECA-1AHG102B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AHG102B
Internal Part NumberEIS-ECA-1AHG102B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AHG102B
Related LinksECA-1A, ECA-1AHG102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AHG102B Details Description
Related parts for ECA-1AHG102B
IC CTRLR PWM/PFM MOBILE 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENS PROX M8 4MM NPN-NO UNSHIELD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf