Panasonic Electronic Components ECA-1AM153
ECA-1AM153 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AM153
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AM153.pdf
Availability of ECA-1AM153
QUANTITY
ECA-1AM153 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AM153
Internal Part NumberEIS-ECA-1AM153
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AM153
Related LinksECA-1, ECA-1AM153 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AM153 Details Description
Related parts for ECA-1AM153
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 760A 600V 2POLE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
T-COUPLE TYPE J L=50CM Y-TYPE datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf