Panasonic Electronic Components ECA-1AM221
ECA-1AM221 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AM221
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AM221.pdf
Availability of ECA-1AM221
QUANTITY
ECA-1AM221 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AM221
Internal Part NumberEIS-ECA-1AM221
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AM221
Related LinksECA-1, ECA-1AM221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AM221 Details Description
Related parts for ECA-1AM221
RES 2.7K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 32BIT TRANSP D-TYP 96-LFBGA datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM MTRJ 1M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 300MA 2.853 OHM datasheet.pdf