Panasonic Electronic Components ECA-1AM222
ECA-1AM222 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AM222
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AM222.pdf
Availability of ECA-1AM222
QUANTITY
ECA-1AM222 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AM222
Internal Part NumberEIS-ECA-1AM222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AM222
Related LinksECA-1, ECA-1AM222 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AM222 Details Description
Related parts for ECA-1AM222
CAP TRIMMER 3-10PF 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT SPRING WIRE ACTUATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 18SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf