Panasonic Electronic Components ECA-1AM471B
ECA-1AM471B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AM471B
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AM471B.pdf
Availability of ECA-1AM471B
QUANTITY
ECA-1AM471B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AM471B
Internal Part NumberEIS-ECA-1AM471B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AM471B
Related LinksECA-1, ECA-1AM471B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AM471B Details Description
Related parts for ECA-1AM471B
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 44-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER MICROCHIP DIP40/PLCC44 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.4UH N30 datasheet.pdf
RES 500 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf