Panasonic Electronic Components ECA-1CM100
ECA-1CM100 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1CM100
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1CM100.pdf
Availability of ECA-1CM100
QUANTITY
ECA-1CM100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1CM100
Internal Part NumberEIS-ECA-1CM100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1CM100
Related LinksECA-1, ECA-1CM100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1CM100 Details Description
Related parts for ECA-1CM100
CONN RECEPT 20POS MALE PANEL MT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf