Panasonic Electronic Components ECA-1EHG221
ECA-1EHG221 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1EHG221
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1EHG221.pdf
Availability of ECA-1EHG221
QUANTITY
ECA-1EHG221 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1EHG221
Internal Part NumberEIS-ECA-1EHG221
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1EHG221
Related LinksECA-1, ECA-1EHG221 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1EHG221 Details Description
Related parts for ECA-1EHG221
IC OTP 256KBIT 45NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 37MA 18 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC XO 156.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf