Panasonic Electronic Components ECA-1HM222B
ECA-1HM222B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1HM222B
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1HM222B.pdf
Availability of ECA-1HM222B
QUANTITY
ECA-1HM222B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1HM222B
Internal Part NumberEIS-ECA-1HM222B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1HM222B
Related LinksECA-1, ECA-1HM222B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1HM222B Details Description
Related parts for ECA-1HM222B
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 2K OHM 20SSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL28291 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 900MA 110 MOHM TH datasheet.pdf
SINGLE WIRE SPLICE, WITH CONTACT datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf