Panasonic Electronic Components ECA-1VHG330I
ECA-1VHG330I picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1VHG330I
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1VHG330I.pdf
Availability of ECA-1VHG330I
QUANTITY
ECA-1VHG330I Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1VHG330I
Internal Part NumberEIS-ECA-1VHG330I
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1VHG330I
Related LinksECA-1V, ECA-1VHG330I Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1VHG330I Details Description
Related parts for ECA-1VHG330I
TRANS NPN 45V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 5/8" 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADF7023 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24HTSSOP datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.66MM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT PIN datasheet.pdf