Panasonic Electronic Components ECA-2AHG471B
ECA-2AHG471B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2AHG471B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2AHG471B.pdf
Availability of ECA-2AHG471B
QUANTITY
ECA-2AHG471B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2AHG471B
Internal Part NumberEIS-ECA-2AHG471B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current715mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2AHG471B
Related LinksECA-2A, ECA-2AHG471B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2AHG471B Details Description
Related parts for ECA-2AHG471B
Z87000 PROTOPACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN 92X25MM 12VDC IP68 PWM 75CFM datasheet.pdf
4,7UF 250V 8X11,5 datasheet.pdf