Panasonic Electronic Components ECA-2AM2R2B
ECA-2AM2R2B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2AM2R2B
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2AM2R2B.pdf
Availability of ECA-2AM2R2B
QUANTITY
ECA-2AM2R2B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2AM2R2B
Internal Part NumberEIS-ECA-2AM2R2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2AM2R2B
Related LinksECA-2, ECA-2AM2R2B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2AM2R2B Details Description
Related parts for ECA-2AM2R2B
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 28SOIC datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7MM datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 2A 240VAC 4SIP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG PURPLE datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf