Panasonic Electronic Components ECA-2CHG470B
ECA-2CHG470B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CHG470B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CHG470B.pdf
Availability of ECA-2CHG470B
QUANTITY
ECA-2CHG470B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CHG470B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CHG470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current220mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CHG470B
Related LinksECA-2C, ECA-2CHG470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CHG470B Details Description
Related parts for ECA-2CHG470B
FIXED IND 330UH 1.8A 560 MOHM datasheet.pdf
IC TRUE RMS/DC CONV MONO 14-CDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 59A TO-262 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEADER HOUSING ASSY, EP 2.5 RA, datasheet.pdf
750 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf