Panasonic Electronic Components ECA-2CM101B
ECA-2CM101B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CM101B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CM101B.pdf
Availability of ECA-2CM101B
QUANTITY
ECA-2CM101B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CM101B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CM101B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current515mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CM101B
Related LinksECA-2, ECA-2CM101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CM101B Details Description
Related parts for ECA-2CM101B
LED WEDGE BASED T1-3/4 24V WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 47A D2PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf