Panasonic Electronic Components ECA-2CM3R3B
ECA-2CM3R3B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2CM3R3B
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2CM3R3B.pdf
Availability of ECA-2CM3R3B
QUANTITY
ECA-2CM3R3B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2CM3R3B
Internal Part NumberEIS-ECA-2CM3R3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current66mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2CM3R3B
Related LinksECA-2, ECA-2CM3R3B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2CM3R3B Details Description
Related parts for ECA-2CM3R3B
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS OR datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 5POS TIN T/H datasheet.pdf
MOD IGBT RBSOA 1200V 160A Y4-M5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS SDL 24-26AWG RND datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
ANTENNA 2400-2500MHZ 3DBI N FML datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CABLE CLIP ADH .38" datasheet.pdf
12-Bit, 20 MSPS/40 MSPS/65 MSPS/80 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf