Panasonic Electronic Components ECA-2DHG2R2
ECA-2DHG2R2 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DHG2R2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DHG2R2.pdf
Availability of ECA-2DHG2R2
QUANTITY
ECA-2DHG2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DHG2R2
Internal Part NumberEIS-ECA-2DHG2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DHG2R2
Related LinksECA-2, ECA-2DHG2R2 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DHG2R2 Details Description
Related parts for ECA-2DHG2R2
MOTOR LINEAR ACT 12VDC UNIPOLAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR SOT23 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 550V 250A DO214 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SLIDE RAIL MOUNTED 28X19" PAIR datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX14502 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 0.037 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CONN JUNCTION M12 datasheet.pdf
AB 3100A SHL KIT 18 CAD OD datasheet.pdf