Panasonic Electronic Components ECA-2DHG4R7BJ
ECA-2DHG4R7BJ picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DHG4R7BJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DHG4R7BJ.pdf
Availability of ECA-2DHG4R7BJ
QUANTITY
ECA-2DHG4R7BJ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DHG4R7BJ
Internal Part NumberEIS-ECA-2DHG4R7BJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DHG4R7BJ
Related LinksECA-2D, ECA-2DHG4R7BJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DHG4R7BJ Details Description
Related parts for ECA-2DHG4R7BJ
SWITCH DIP TAPE SEALED 9POS datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 143POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
LED PANEL DAYLT WHT SNAP-IN 6"LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 15.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SNGL SP 7POS PLAST datasheet.pdf