Panasonic Electronic Components ECA-2DM220B
ECA-2DM220B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2DM220B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2DM220B.pdf
Availability of ECA-2DM220B
QUANTITY
ECA-2DM220B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2DM220B
Internal Part NumberEIS-ECA-2DM220B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2DM220B
Related LinksECA-2, ECA-2DM220B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2DM220B Details Description
Related parts for ECA-2DM220B
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
XYZ-AXIS ELECT COND 6"X5YDS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf