Panasonic Electronic Components ECA-2GHG330
ECA-2GHG330 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GHG330
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GHG330.pdf
Availability of ECA-2GHG330
QUANTITY
ECA-2GHG330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GHG330
Internal Part NumberEIS-ECA-2GHG330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GHG330
Related LinksECA-2, ECA-2GHG330 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GHG330 Details Description
Related parts for ECA-2GHG330
MOSFET N-CH 100V 57A TO-247AC datasheet.pdf
CAP CER 510PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0 DEG BLK/GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf