Panasonic Electronic Components ECA-2GM4R7B
ECA-2GM4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GM4R7B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GM4R7B.pdf
Availability of ECA-2GM4R7B
QUANTITY
ECA-2GM4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GM4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GM4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GM4R7B
Related LinksECA-2, ECA-2GM4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GM4R7B Details Description
Related parts for ECA-2GM4R7B
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
IC DRVR TWISTED TRPL DIFF 24QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT6 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf