Panasonic Electronic Components ECA-2GM4R7B
ECA-2GM4R7B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2GM4R7B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2GM4R7B.pdf
Availability of ECA-2GM4R7B
QUANTITY
ECA-2GM4R7B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2GM4R7B
Internal Part NumberEIS-ECA-2GM4R7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2GM4R7B
Related LinksECA-2, ECA-2GM4R7B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2GM4R7B Details Description
Related parts for ECA-2GM4R7B
MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-262 datasheet.pdf
KIT DEMO DGTL COMPASS MOD RS232 datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
ADVISOR T3 USB 2.0 PRO OPTION datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
6 OZ ORG BLNK BTTL W/BLK SCRW CP datasheet.pdf
CONN DC-18GHZ TERM F 3.5MM CHN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf